CO JE TO KRATOM?

 Mitragyna speciosa, lidově Kratom, je tropický strom, který se z Thajska vlivem kolonizací rozšířil i například na Bali či Indonési. Jedná se o mohutný strom, který může dosahovat až 25 metrů.

Oblibě se těší především díky svým relaxačním i stimulačním účinkům na lidské tělo a vědomí.

HISTORIE KRATOMU

Historie Kratomu sahá daleko do minulosti, ještě před kolonizaci Asie. Kratom byl díky svému přirozenému výskytu volně dostupný, proto jej běžně užívali rolníci pro odbourání únavy a zvýšení pracovitosti.

Roku 1943 Thajsko zařadilo Kratom na seznam tvrdých drog a to až do roku 2013, kdy jej opět legalizovali. Během těchto let se vykácelo obrovské množství Kratomu. 

SLOŽENÍ

Kratom obsahuje přes 20 alkaloidů. My si zmínímě dva nejdůležitější.

Více než z poloviny je v Kratomu látka Mitragynin, jež reguluje recetory pozitivně ovlivňující naši náladu.

7-Hydroxidmitragynin není tak četně zastoupený, zato je významně silnější alkaloid. V menších dávkách působí na tišení bolesti, ve větších pak jako sedativum.

RŮZNÉ DRUHY, RŮZNÉ ÚČINKY

Barvy kratomu se určijí dle barvy žilek listů

Zelený stimulant

Zelený kratom podporuje kognitivní funkce mozku, pomáhá se soustředit a zvyšuje sebevědomí a komunikativní schopnosti. Zbavuje únavy, depresí a může fungovat i jako afrodisiakum. Účinek přetrvává o něco déle, než u ostatních druhů. Je oblíbený mezi studenty.

Červené sedativum

Červený kratom působí sedativními účinky, uklidňuje mysl a uvolňuje tělo, protože se tu vyskytuje vysoké množství
7- hydroxymitragyninu. Pokud vyhledáváte kratom pro relaxaci, snížení napětí svalů a depresí, zvolte si červenou barvu. Menší dávka zvyšuje chuť na práci do školy či zaměstnání, při větší dávce pak přechází do sedativních účinků.

Bílá energie

Bílý kratom ja jako černá káva. Přivádí do těla proud energie nezbytnou pro práci, komunikaci a koncentraci. Příjemné euforické stavy a motivace k práci jsou jedny z důvodů, proč si zvolit bílou.

Žlutý unikát

Žlutý kratom se získává sběrem mladých listů starého bílého kratomu. Účinky tedy můžeme přirovnat k bílému kratomu se zeleným. Navozuje tedy mírně stimulující euforické stavy doprovázené pocitem uvolnění a relaxace. Žlutý kratom bychom tedy nazvali střední cestou.

JAK MOHU KRATOM UŽÍVAT?

Je spousta možností, jak můžete kratom připravit. Nejjednodušší příprava je zalití vody či džusu vybraného množství. Chuť kratomu je výrazně hořká a proto doporučujeme dochutit citronem nebo domácím sirupem.

Pokud ccete potlačit jeho specifickou hořkou chuť, můžete si s ním klidně namíchat nealkoholický drink nebo přidat do jogurtu.

Další oblíbený způsob přípravy je uvaření čaje. Do 100-300ml vody přidáte dané množství kratomu a za stáleho míchání necháte vařit cca 20 minut. Poté čaj zcedíte. Jelikož je kratom velice hořký, mlžete si čaj ochutit citronem nebo medem. Tepelnou přípravou se však zničí část účinných látek a výsledný efekt může být trochu jiný.

Kratom neužívejte, pokud máte srdeční problémy, nekombinujte ho s alkoholem ani s jinými návykovými látkami. Kratom by neměly užívat ani těhotné či kojící ženy nebo lidé s nízkým tlakem.

DÁVKOVÁNÍ

Účinek samozřejmě souvidí s daným množství. Pro ty, co zkouší kratom prvně, doporučujeme jen malé množství, 1-2g. Těm, co špatně snášejí stimulační účinky, doporučujeme na začátek ještě menší množstí. Tím si osvojíte účinky a příště si můžete množství navýšit.

Běžné dávkování doporučujeme 2-5 gramů, pro zkušenější pak 6-10 gramů. Rozhodně byste neměli užívat více než 20 gramů! Při vysokých dávkách se může dostavit motání hlavy a nevolnost.

Na kratomu může vzniknout lehká závislost, neměli byste tedy kratom užívat denně.

Nízké dávky

2-6 gramů
1-3 čajové lžičky

Střední dávky

6-10 gramů
3-5 čajových lžiček

Vysoké dávky

10 a více gramů
5 a více čajových lžiček